• Rys historyczny
  • Koła środowiskowe
  • Dzień po dniu
  • Biogramy
  • Wystawa Powstania Warszawskiego
  • Słuchowiska
  • Współpraca
  • Odeszli na Wieczna Wartę
  • Śpiewnik
  • Nasze pasje
  • Ogłoszenia
  • Biuletyn - nowości wydawnicze
  • Aktualności
  • Galeria
  • O nas
  • Prezydium
  • Statut
  • Kontakt

Aktualności



Pomagaj nam. Przekaż 1,5 % dla ZPW
23-01-2023 11:51 (przypięty)

 

Pomagaj nam!

Rozliczając PIT

możesz przekazać 1,5% na cele statutowe

ZWIĄZEK POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH

KRS 0000033460

Nieważne, ile zarabiasz i jaką kwotę stanowi Twój 1,5%. Przekazując nawet niewielką sumę na działalnosć organizacji pożytku publicznego, udzielasz realnego wsparcia nam. My jesteśmy Ci wdzięczni.

https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit-online-0000033460/

 

 

 

więcej ...



Dziewczyna z lusterkiem po bombardowaniu
17-10-2022 15:11 (przypięty)

Fot. Rafał Motyl, Urząd m. st. Warszawy

Wystawę stałą w siedzibie Związku Powstańców Warszawskich otworzyli przedstawiciele władz stolicy i organizacji powstańczych. Niezwykłą i nowoczesną ekspozycję można oglądać bezpłatnie

Na wystawie zgromadzono unikalne powstańcze eksponaty – np. skórzaną aktówkę gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, egzemplarze broni. Są też wielkoformatowe zdjęcia – np. zdjęcie młodej dziewczyny w ruinach poprawiającej fryzurę z podpisem „Dziewczyna z lusterkiem – po bombardowaniu, ul. Zgoda”.

Są też nagrane przez powstańców filmowe relacje (z anglojęzycznymi napisami), które można odsłuchać. Wspomnieniami o 63 dniach powstania i okresie powojennym dzielą się m.in. gen. Zbigniew Ścibor-Rylski pseudonim Motyl, Wanda Traczyk-Stawska pseudonim Pączek, Anna Przedpełska-Trzeciakowska pseudonim Grodzka, Maria Kowalska pseudonim Myszka oraz Jerzy Mindziukiewicz pseudonim Jur i Jerzy Substyk pseudonim Jurny. W chwili wybuchu powstania mieli po kilkanaście lat. W przejmującej relacji o powojennych ekshumacjach powstańców warszawskich opowiada Bogdan Bartnikowski pseudonim Mały, który w trakcie powstania miał 12 lat. Wanda Traczyk-Stawska mówi o prawach kobiet żołnierzy w powstaniu i upomina się o broń dla Ukrainy.

Ta wystawa pokazuje ludzi, powstańców warszawskich. Ich walkę kilkadziesiąt lat temu, tragiczny los w PRL i czasy, kiedy ten dom stał się domem powstańców – mówiła wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra do przybyłych na uroczystość otwarcia bohaterów. – Mam nadzieję, że to będzie miejsce, które połączy wasze wspomnienia z naturalną ciekawością najmłodszych pokoleń.

Wiceprezydent Machnowska-Góra zwracała też uwagę, że wystawa ma swoją „zewnętrzną ekspozycję”. Przez okna siedziby związku widać bowiem Pomnik Powstania Warszawskiego.

Ta wystawa mówi o przyjaźni, o sile związków między ludźmi. Pokazuje, że wy, powstańcy, w bardzo trudnych czasach byliście dla siebie przyjaciółmi. Przekaz, jak ważna jest współpraca, wzajemne relacje jest szczególnie ważny dla młodych ludzi, którzy przeszli izolację, pandemię – mówiła przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska.

Wystawę w siedzibie Związku Powstańców Warszawskich (ul. Długa 22) można oglądać od wtorku do piątku w godzinach 10.00-16.00. W soboty i niedzielę w godzinach 12.00 - 16.00. Wstęp jest bezpłatny.

 

 

 

Autor zdjęć Rafał Motyl, Urząd m. st. Warszawy 

źródło

https://um.warszawa.pl/-/dziewczyna-z-lusterkiem-po-bombardowaniu

 

więcej ...



Spotkanie w Poniatówce
23-01-2023 11:38

W efekcie zaproszenia z V Liceum Ogólnokształcącego im. Księcia Józefa Poniatowskiego w Warszawie w dniu 17 stycznia 2023 odbyło się spotkanie uczniów Poniatówki z Jerzy Substykiem oraz Bogdanem Bartnikowskim - członkami Związku Powstańców Warszawskich. 

Spotkanie przebiegło w serdecznej i miłej atmosferze. Powstańcy opowiadali o swoim życiu w czasie okupacji niemieckiej, o konspiracji i o Powstaniu Warszawskim, o bardzo trudnych warunkach życia po wojnie. 

Wyrazem zainteresowania uczniów było wiele pytań. 

Spotkania takie wydają się bardzo ciekawe i słuszne, bo są reprezentowane przez dwa skrajne pokolenia, ludzi z olbrzymim doświadczeniem życiowym i ludzi bardzo młodych. 

 

 

więcej ...



Spotkanie opłatkowe z Powstańcami
12-12-2022 20:16

8 grudnia 2022 r. odbyło się spotkanie opłatkowe, zorganizowane przez Jednostkę Wojskową Komandosów w Lublińcu we współpracy z Fundacją "Wspieram cicho i skutecznie".

Głównym elementem spotkania był udział kombatantów z batalionów " Parasol", "Zośka" i "Miotła", których tradycje dziedziczy i w szczególny sposób kultywuje Jednostka Wojskowa Komandosów. 

W uroczystości  uczestniczyli dowódca Jednostki Wojskowej Komandosów płk Wojciech Danisiewicz wraz ze służącymi w jednostce żołnierzami oraz reprezentujący gen. dyw. Sławomira Drumowicza płk Jarosław Jabłoński. Obecni byli powstańcy: ppłk Zbigniew Ostoja-Rylski ps. "Brzoza", mjr Jakub Nowakowski ps. "Tomek", kpt. Jerzy Mindziukiewicz ps. "Jur", a także członkowie rodziny powstańców. W wydarzeniu wzięli udział członkowie Klubu Jednostki Wojskowej Komandosów na czele z jego kierownik Agnieszką Jakacką-Jaworską oraz przedstawiciele i członkowie Fundacji "Wspieram cicho i skutecznie", którą w imieniu prezes Beaty Tumidalskiej reprezentowała Beata Jasińska, członek Rady Fundacji oraz przedstawiciele młodzieży szkolnej i harcerzy. 

Po mszy św. odbył się koncert kolęd, świąteczny repertuar reprezentowali uczniowie klasy mundurowej Zespołu Szkół z Dobrodzienia, artyści Klubu JWK z Lublińca i Klubu Dowództwa Operacyjnego RSZ. 

Płk Wojciech Danisiewicz podziękował  powstańcom za ich obecność i złożył zebranym życzenia spokojnych, rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.

 

 

więcej ...




05-12-2022 13:04

więcej ...



Uczniowie ze szkoły samochodowej w Warszawie w siedzibie ZPW
05-12-2022 13:03

30 listopada 2022 r. w siedzibie Związku Powstańców Warszawskich przy ul. Długiej 22 uczniowie Szkół  Samochodowych i Licealnych nr 2 w Warszawie obejrzeli nowo otwartą wystawę. Na wystawie mieli możliwość zobaczyć zgromadzone unikalne powstańcze eksponaty – np. skórzaną aktówkę gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, egzemplarze broni, zdjęcia oraz nagrane przez powstańców  relacje, które mieli możliwość odsłuchać.

Po obejrzeniu wystawy młodzież wzięła udział w niecodziennej lekcji historii. Swoimi wspomnieniami z Powstania Warszawskiego podzielili się kpt. Jerzy Mindziukiewicz ps. "Jur" żołnierz Batalionu "Miotła", kpt. Jerzy Substyk ps. "Jurny" oraz P. Bogdan Bartnikowski ps. "Maly" uczestnik Powstania Warszawskiego, więzień niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz-Birkenau.

 

 

 

 

więcej ...



Uroczystości w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku
05-12-2022 12:51

W uroczystości udział wzięli komendant Nadwiślańskiego Oddziału  Straży Granicznej gen. bryg. SG Robert Bagan wraz z zastępcą oddziału płk. SG Dariuszem Lutyńskim, kierownicy jednostek i komórek organizacyjnych oddziału, a także komendanci i dowódcy zaprzyjaźnionych służb mundurowych oraz przedstawiciele duchowieństwa. 

 

W uroczystej zbiórce uczestniczyli również kombatanci – Wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich kpt. Jerzy Mindziukiewicz ps. „Jur” wraz z  przedstawicielem środowiska Batalionu „Zośka” mjr. Jakubem Nowakowskim ps. „Tomek” oraz reprezentujący Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej – Pan Maciej Jarosiński.

Oprawę muzyczną uroczystości Święta Niepodległości zapewniła Orkiestra Morskiego Oddziału Straży Granicznej pod przewodnictwem kmdr. ppor. SG Karola Hinca. 

Zdjęcia Piotr Niemiec Nadwiślański Oddział Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego

 

 

 

więcej ...



Refleksje nad tym, co ważne w życiu
21-11-2022 21:12

17 listopada 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 191 im. Józefa Ignacego Kraszewskiego w Warszawie odbyła się niecodzienna lekcja z historii Polski. Swoimi wspomnieniami z Powstania Warszawskiego z uczniami klas 6 a i 6 b podzielili się Jerzy Mindziukiewicz ps. "Jur" i  Jerzy Substyk ps. "Jurny". Wartości takie, jak odpowiedzialność, współdziałanie, wiara we własne siły, poświęcenie i wolność są dla każdego człowieka bezcenne i powinny mieć szczególne miejsce w edukacji młodzieży. 

Dziękujemy gorąco kapitan SG Angelice Nowak z Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego w Warszawie, że pomogła zorganizować spotkanie.

 

więcej ...



W przeddzień Święta Niepodległości
11-11-2022 21:16

W ramach wieloletniej przyjaźni między Związkiem Powstańców Warszawskich a Nadwiślańskim Oddziałem Straży Granicznej im. Powstania Warszawskiego 9 listopada 2022 r. nowozaprzysiężeni funkcjonariusze jednostki odwiedzili wystawę w siedzibie Związku na ul. Długiej 22. 

Po obejrzeniu wystawy funkcjonariusze rozmawiali z wiceprezesami ZPW kpt. Jerzy Mindziukiewiczem ps. "Jur" i kpt. Jerzy Substykiem ps. "Jurny" o wolności i niepodległości. 

 

 

więcej ...



W hołdzie Powstańcom
31-10-2022 19:25

Przedstawiciele Związku Powstańców Warszawskich złożyli hołd swoim kolegom w związku ze zbliżającym się Świętem Zmarłych. Pamiętając o zmarłych koleżankach i kolegach.

 

 

 

 

więcej ...

« 123456789101112 »
  • home
  • aktualności
  • o nas
  • galeria
  • kontakt

© 2014 | Realizacja: Studio Albert Design